Skąd wziąć szczury? Szczurze adopcje i inne możliwości

Wiele osób zastanawia się, skąd wziąć swoje pierwsze szczury (celowo liczba mnoga, szczury są stadne). Poniżej przeczytasz jakie są możliwości.

Skąd wziąć szczury?

1. Adopcja

Na portalach społecznościowych można znaleźć ogłoszenia od osób prywatnych, które z różnych przyczyn nie mogą dalej zajmować się swoimi zwierzakami. Warto jednak upewnić się, jaki jest stan zdrowia i stopień oswojenia adoptowanego szczura. Szukając szczurów do adopcji warto skontaktować się z fundacjami prozwierzęcymi, gdyż wiele szczurków czeka na nowe domy, czasem długie miesiące. W ten sposób możemy bardzo pomóc potrzebującym zwierzakom. Zwierzęta w fundacjach są już zwykle przebadane weterynaryjnie i mamy większą pewność co do ich zdrowia lub wiemy z jakimi chorobami się zmagają.

2. Legalne hodowle

Ważne jest, by wybierać hodowle, które są zarejestrowane legalnie i mają dobre opinie. Szczury pochodzące z takich hodowli mają udokumentowane pochodzenie (rodowód), są zadbane, oswojone i mają zapewnione dobre warunki, co jest gwarancją ich dobrego startu w życiu. Znane pochodzenie powinno być także gwarancją zdrowia, jednak szczury na ogół są gatunkiem chorowitym. Niezależnie od wszystkiego, trzeba liczyć się z tym, że prędzej czy później na coś zachorują. Dobry hodowca wyklucza z hodowli linie obciążone predyspozycją do występowania nowotworów, ale nie ma nigdy stuprocentowej pewności, że guzy się nie pojawią.

3. Dlaczego nie zoologiczne?

Zakup szczurów w sklepach zoologicznych jest zdecydowanie złym pomysłem. Powodów jest wiele, najważniejsze z nich to: złe lub przeciętne warunki, w jakich przetrzymywane są zwierzęta, niekontrolowana hodowla w tzw. "hurtowniach" nastawiona na zysk a nie na zdrowie i dobrostan zwierząt, choroby skórne i jelitowe spowodowane przez pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne, częste przypadki sprzedaży samic w ciąży oraz problem z prawidłowym określeniem płci młodych szczurów przez pracowników, co może prowadzić do niechcianych ciąż i związanych z tym komplikacji, zarówno dla nowego właściciela, jak i dla samych zwierząt. Niektórzy widząc chorego szczurka w sklepie mogą pomyśleć, że kupując go z dobrego serca, aby się nim zaopiekować, pomagają. Jednak płacąc za niego generują popyt i na jego miejsce przyjdzie więcej chorych i źle traktowanych od początku swojego życia gryzoni.

4. Nigdy jako prezent

Ważne, by nigdy nie kupować szczura ani żadnych innych zwierząt na prezent, jeśli nie jesteśmy absolutnie pewni, że obdarowana osoba może i chce opiekować się zwierzęciem. Szczury wymagają odpowiedniej opieki, czasu i zaangażowania. Zamiast super niespodzianką, mogą stać się niechcianym balastem, z którym nie wiadomo, co zrobić. Zwierzęta nie jest rzeczami - czują i ma prawo do godnego życia, dlatego nie przyczyniajmy się do ich cierpienia i zwiększania bezdomności.

Podsumowując, jeśli rozważamy posiadanie szczura jako zwierzaka domowego, najlepiej zdecydować się na adopcję ze sprawdzonego źródła lub zakup w dobrej hodowli. Działania te są wyrazem odpowiedzialnego podejścia do posiadania zwierząt. Mogą również zaoszczędzić nowemu właścicielowi sporo stresu i problemów.