Kategorie: Foto

Chcę kupić szczura, na co zwrócić uwagę?

Zakup szczura może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli robisz to po raz pierwszy. W tym wpisie chciałabym pomóc Ci dokonać jak najlepszego wyboru, tak by Twój nowy podopieczny był szczęśliwy i jednocześnie aby opieka nad nim nie była dla Ciebie drogą przez mękę.

Ze względu na długość wpis będzie podzielony na trzy części:

I. Czy szczur to zwierzę dla mnie?
II. Skąd wziąć szczura?
III. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu/adopcji szczura?

Dziś zapraszam Was do części pierwszej, czyli:

I. Czy szczur to zwierzę dla mnie?

Zanim kupisz szczura, spróbuj odpowiedzieć na kilka poniższych pytań. Są one kluczowe i jeżeli choć raz odpowiesz „nie” lub się zawahasz, to dobrze się zastanów nad podjęciem decyzji.

Czy mogę pozwolić sobie na dwa szczury?


Jeśli chcesz mieć tylko jednego szczura, to od razu daj sobie spokój. Szczury to zwierzęta stadne: rozmawiają ze sobą za pomocą ultradźwięków, iskają się, bawią, śpią jeden na drugim, mają rozbudowaną hierarchię. Człowiek nigdy nie będzie w stanie zastąpić szczurowi towarzystwa drugiego szczura, głównie dlatego, że szczury są najbardziej aktywne, wtedy kiedy śpimy. Badania naukowe jednoznacznie wskazują na to, że szczury lepiej rozwijają się (więcej połączeń neuronalnych, grubsza kora mózgowa), gdy mają towarzystwo drugiego osobnika tego samego gatunku. Dlatego pamiętaj by zawsze brać minimum dwa szczury. Nieprzekonanym polecam poniższy film (mój ulubiony moment to minuta 2:45):
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/cDy3bMRuobE” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
http://rebelianci.org/487961

Czy będzie mnie stać na szczury?

Zakup szczura nie jest dużym wydatkiem, często jest to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przygarniając szczurka z adopcji dostajemy go za darmo. Natomiast z całą pewnością nie jest to zwierzę tanie w utrzymaniu, zwłaszcza w okresie starzenia się szczura, kiedy wymaga opieki weterynaryjnej. Jeśli mamy szczęście, pierwsze problemy zdrowotne zaczną pojawiać się po ok. półtorej/dwóch latach życia szczura, lecz choroby niezwiązane z wiekiem, np. pasożyty zewnętrzne, zapalenie ucha czy płuc też nie należą do rzadkości. Niestety są to zwierzęta chorowite, zabiegi weterynaryjne u dobrego specjalisty są kosztowne, a w Polsce jest ich stosunkowo niewielu – pamiętaj więc o doliczeniu kosztów dojazdu do sprawdzonej przychodni. Jednorazowo trzeba też pokryć wydatek w postaci klatki (minimalne wymiary 60x40x60cm) i akcesoriów (półki, hamaki, koszyczki, rury, pochylnie, sputniki, itp. ), no i oczywiście odpowiedniej karmy, ściółki. Wydatki stałe to: jedzenie (gotowa karma komercyjna, sepia, warzywa, owoce i inne przysmaki typu jajko czy słoiczkowe obiadki dla dzieci ;), Sinlac – do podawania leków), ściółka, hamaki i inne materiałowe elementy w klatce (które prędzej czy później giną w zębach hamakożerczych szczurów), zabawki, wizyty u lekarza weterynarii, badania i leki.

Czy mój pokój/dom będzie bezpieczny dla szczurów?

Szczury potrafią pogryźć nawet bardzo wytrzymałe rzeczy: kable, ściany, łóżko, itd. Połącz to teraz z faktem, że należy im zapewniać wybieg – tzn. wypuszczać z klatki, dostarczając im dodatkową przestrzeń, możliwość ruchu i eksploracji terenu. Niezbędne zatem jest odpowiednie przygotowanie pokoju: schowanie niebezpiecznych przedmiotów, takich jak kable (nie chciałbyś by 220V przeszło przez ciałko Twojego najukochańszego pupila), ostre przedmioty, trujące rośliny, Twoje lekarstwa, kosmetyki (tutaj również nietrudno o tragedię). Koniecznie schowaj też wartościowe rzeczy, takie na których Ci zależy: szczur nie wie, że nie powinien gryźć Twojego smacznego laptopa, lub że pani z biblioteki się rozzłości, jeśli zwrócisz jej tylko połowę książki, bo druga część została „przeczytana” przez jego zęby.
Kolejną sprawą jest zagrożenie ze strony innych zwierząt domowych, np. psa czy kota. Upewnij się, że będziesz w stanie zabezpieczyć szczury przed kontaktem z innymi zwierzętami. W sieci można znaleźć filmiki czy zdjęcia zwierzęcej przyjaźni międzygatunkowej, jednak nie zawsze jest tak pięknie i zamiast szczurka siedzącego słodko na głowie psa, może dojść do tragedii – zranienia lub nawet uśmiercenia naszego ukochanego ogonka. Moim zdaniem nie warto ryzykować takich kontaktów oraz zostawiania nawet łagodnych wobec siebie zwierząt bez nadzoru.

Czy będę w stanie zapewnić odpowiednią klatkę i umieścić ją w odpowiednim miejscu?

Minimalna klatka dla 2 szczurów, jak już wspomniałam, powinna mieć 60x40x60cm. Uwaga – dla jednego szczura wymiary są takie same, dlaczego? Ponieważ żaden szczur nie powinien żyć samotnie, zatem docelowo rozpatrujemy klatkę na minimum 2 szczury. Jednak szczurkom będzie się żyło przyjemniej, jeśli klatka będzie większa.
Aby sprawdzić ile maksymalnie szczurów będzie swobodnie żyło w danej klatce, powstały różne kalkulatory, np.:

http://pliki.szczury.biz/klatki/rcc.html http://www.rattycorner.com/odds/calc.shtml
http://ratclub.org/cgi-bin/cage3.cgi

Czy moja rodzina będzie tolerować szczury? 

napisać o babci i współlokatorce

  1. Czy nie masz alergii na szczury
  2. Czy będziesz regularnie czyścić klatkę?
  3. Czy szczury Ci sie nie znudzą?